suchość pochwy

Menopauza i suchość pochwy

Suchość pochwy to bardzo powszechna dolegliwość, spotyka się z nią wiele kobiet. Może być wywołana przez wiele czynników od niewłaściwie dobranych leków, obniżonego poziomu estrogenów spowodowanego menopauzą, aż po zmęczenie i stres. Czy istnieją jakieś sposoby by sobie z nią radzić? Na szczęście tak.

Czym jest suchość pochwy?

Suchość pochwy lub też inaczej mówiąc dyspareunia, to bardzo częsta dolegliwość występująca u kobiet, zarówno tych młodszych, jak i tych starszych. Jej główną przyczyną są zaburzenia hormonalne, które mogą być wynikiem dysfunkcji na tle fizycznym lub też psychicznym. Najczęściej owo zaburzenie dotyka kobiety w okresie przekwitania – według statystyk z problemem tym spotyka się aż 42% w okresie menopauzy. Zjawisku suchości pochwy towarzyszą inne symptomy, które dodatkowo wzmagają dyskomfort związany z tą dolegliwością – zaliczyć do nich głównie można: swędzenie, pieczenie, ból przy stosunku lub niemożność jego odbycia, uczucie kłucia i świądu przy chodzeniu itp.

Jakie są przyczyny suchości pochwy?

Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy może wynikać z szeregu różnych czynników. Suchość pochwy występuje w przypadku zaburzonej równowagi hormonalną – winowajcą jest zbyt niski poziom estrogenu (hormonu odpowiedzialnego m.in. za produkcję śluzu). Utrzymywanie się estrogenu na niewystarczającym poziomie może mieć wiele źródeł. Najczęściej poziom tego hormonu znacząco obniża się w okresie menopauzy, okresie połogu oraz laktacji, przy stanach zapalnych i chorobowych, a także pod koniec cyklu miesiączkowego.

Duży wpływ na wydzielanie śluzu mogą mieć też leki. Często obniżenie poziomu estrogenu spowodowane jest nieodpowiednim doborem leków czy to na na alergię, czy to na nietrzymanie moczu. Winna w takim wypadku może być też forma antykoncepcji, środki higieny intymnej, wkładki hormonalne, tampony lub nawet nadmierny wysiłek fizyczny.

Na poziom nawilżenia pochwy istotny wpływ ma również sfera psychiczna. Często zdarza się, że w wyniku przemęczenia, stresu i szybkiego tempa życia zmniejsza się wydzielanie śluzu w pochwie. Wpływ mogą mieć również problemy z libido i zahamowania seksualne.

Profilaktyka

Dbałość o odpowiednie nawilżenie pochwy jest niezwykle ważna. Jeżeli objawy suchości nie są jeszcze wyjątkowo dokuczliwe i pojawiają się tylko w określonych sytuacjach, to można zdecydować się na zakup żelu nawilżającego – stosuje się go zarówno przed współżyciem, jak i w ciągu całego dnia. Zaletą takowych kremów jest nie tylko usuwanie/minimalizowanie objawów, ale i leczenie.

Bardzo ważny jest nie tylko odpowiedni stopień nawilżenia samej pochwy, ale także warto dbać by cały organizm był stosowanie nawodniony. Zaleca się dlatego przyjmowanie dużej ilości płynów zarówno w postaci wody, jak i warzyw oraz owoców. Niezwykle korzystnie na równowagę organizmu wpływają w takim przypadku (i nie tylko) fitoestrogeny oraz kwasy omega-3 i omega-6.

Be Sociable, Share!