Leczenie nietrzymania moczu metodą TOT

Nietrzymanie moczu to niezwykła choroba. Mówi się o niej bardzo mało, a dotyka ogromną ilość ludzi. NTM jest problemem zarówno kobiet jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Na szczęście istnieje wiele sposobów i zabiegów leczenia tej przypadłości.

Czym jest metoda TOT?

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Podczas tego zabiegu stosuje się specjalne syntetyczne, beznapięciowe, wykonane z polipropylenu taśmy, które wprowadza się poprzez nacięcia na pachwinach. Ich zadaniem jest podtrzymywanie cewki moczowej od strony pochwy, tak aby zapobiegać NTM.

Metoda TOT jest techniką laparoskopową – oznacza to, że podczas zabiegu nie dokonuje się żadnych dużych nacięć, a jest on wykonywany przy pomocy specjalnych, cienkich rurek. Posiadają one specjalny instrument optyczny (laparoskop), a także źródło światła i jeszcze kilka innych, niezbędnych narzędzi.

Zabieg z użyciem metody TOT

Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub też dolędźwiowym. Średni czas TOT to około 20 minut, czas hospitalizacji natomiast zamyka się w 3 dniach. Metoda ta jest nie tylko niezwykle mało inwazyjna, jest także bardzo skuteczna. Według badań prowadzonych nad tym rodzajem zabiegów 95% pacjentów zostaje całkowicie wyleczonych z NTM, 2% odczuwa znaczącą poprawę, natomiast zaledwie 3% stwierdza, że zabieg nie zmienił nic. Efekty zabiegu są trwałe, średnio utrzymują się nawet przez 10 lat, a w razie potrzeby może on być powtórzony.

Kto może zostać poddany zabiegowi?

Zabiegowi metodą TOT mogą zostać poddane wszystkie pacjentki u których występują objawy nietrzymania moczu. Zabieg ten, gdy wykonany z powodzeniem wpływa pozytywnie na jakość życia pacjentek i niezwykle podnosi ich samoocenę. Oczywiście przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja z lekarzem, dokładny wywiad i rozwianie wszelkich wątpliwości.

PODZIEL SIĘ: