Wazektomia — wszystko co warto wiedzieć o męskiej antykoncepcji

Wazektomia
National Cancer Institute z Unsplash

Współcześnie coraz więcej osób podejmuje decyzje o nieposiadaniu potomstwa. Skuteczną metodą antykoncepcji w takim przypadku może stać się wazeketomia. Taki sposób ochrony przed ciążą jest trwały i nieodwracalny, a przy tym nie obciąża partnerki skutkami długotrwałego przyjmowania preparatów hormonalnych. Dowiedz się więcej na temat męskiej antykoncepcji.

 

1. Na czym polega wazektomia?
2. Wazektomia – najważniejsze fakty

 

Na czym polega wazektomia?

 

Wazektomią nazywany jest zabieg podwiązania nasieniowodów.
Zabieg trwa zaledwie 20 minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Istnieją dwa typy operacji. Pierwszy z nich przeprowadzany jest z użyciem skalpela. W tym przypadku nacinana jest skóra moszny, a następnie nasieniowody są przecinane oraz koagulowane lub podwiązywane. Warto podkreślić, że szwy stosowane podczas zabiegu wchłaniają się ww ciągu kilku dni. Drugi sposób to zabieg typu No scalpel. W tym przypadku skóra moszny nie jest nacinana, przez co sam zabieg gwarantuje pacjentom jeszcze większy komfort.
Efektem wazektomii jest brak plemników w spermie. Oprócz tego zabieg nie ma negatywnych skutków na współżycie. Nie ma również wpływu na hormony i zmniejsza wytrysk jedynie o 5%.
Zaletą zabiegu wazektomii jest duża wygoda. Męska antykoncepcja może zastąpić zarówno prezerwatywy, jak i antykoncepcję hormonalną kobiet i uznawana jest za jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Ponadto po zabiegu mężczyźni szybko wracają do sprawności. Już w ciągu kilku dni po wazektomii powrócić można do pracy i realizacji codziennych obowiązków. Sam zabieg jest bezbolesny, a także nie powoduje pooperacyjnych dolegliwości bólowych.


Wazektomia – najważniejsze fakty

Mimo że zabieg wazektomii uznawany jest za niezwykle skuteczny zabieg antykoncepcji, nie chroni on przed ciążą w 100 procentach. W niektórych przypadkach plemniki są obecne nawet do 6 miesięcy po zabiegu, przez co istnieje możliwość zapłodnienia partnerki. Należy podkreślić również, że to w większości przypadków zabieg nieodwracalny. Mimo że przeprowadzane są zabiegi odwracania wazektomii, jest to niezwykle skomplikowany i długotrwały proces. Z tego powodu konieczne jest poważne przemyślenie decyzji o zastosowaniu tego typu antykoncepcji. Przed decyzją warto skonsultować się ze specjalistą, aby omówić ewentualne obawy. Decyzje warto podjąć również z partnerką. Po zabiegu natomiast nie warto zapomnieć o wizycie kontrolnej u lekarza. Więcej informacji na temat zabiegu uzyskać można na stronie https://medifem.pl/urologia/wazektomia-meska-antykoncepcja/.

PODZIEL SIĘ: