Nietrzymanie moczu (NTM)

Nietrzymanie moczu (NTM)

Objawy

Symptomy NTM zależą od rodzaju schorzenia i różnią się między sobą dość znacznie. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu do wycieku dochodzi , gdy w pęcherzu wzrasta ciśnienie. W tym wypadku często zdarza się, że chory nie odczuwa żadnej potrzeby oddania moczu, a o wycieku dowiaduje się już po fakcie.
Kolejnym przypadkiem jest nietrzymanie moczu z nagłym parciem, który charakteryzuje się nie tylko częstą, ale i silną potrzebą oddania moczu, a następnie nieświadomy wypływ. Wypływy najczęściej zdarzają się przy zmianie pozycji lub w trakcie odbywania stosunku seksualnego. Samo parcie jest tak silne, że praktycznie niemożliwe do opanowania.
Innym rodzajem NTM, który dla odmiany najczęściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza tych z przerostem gruczołu krokowego, jest nietrzymanie moczu z z powodu przepełniania pęcherza. Objawia się on tym, że mocz okresowo lub też stale wycieka z pęcherza, a parciu towarzyszy ból.

Leczenie NTM

Wyleczenie nietrzymania moczu jest w pełni możliwe. Istnieje na to wiele sposobów od tych prostszych, które można praktykować w domu, po te, które wymagają wizyty w klinice. Najprostszym sposobem który może pomóc nam pozbyć się NTM są ćwiczenia na mięśnie Kegla. Specjalnie opracowane ćwiczenia pozwalają na wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz cewki moczowej – co jak wiemy często jest zaniedbywane i prowadzi do nietrzymania moczu.
Kolejnym sposobem jest zmiana stylu życia – zmniejszenia spożywania alkoholu, kofeiny, wzmożenie aktywności fizycznej itp. Oczywiście ten sposób warto traktować jako wsparcie dla innych metod, zdarza się jednak, że sam rozwiązuje problem.
Nieco bardziej skomplikowaną drogą jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, np. podwieszanie szyi pęcherza moczowe lub też operacja pętlowa.
Nie można również zapomnieć o obecnie chyba najbardziej zaawansowanej i skutecznej metodzie radzenia sobie z NTM – o zabiegu przy użyciu lasera. Polega on na obkurczeniu ścian pochwy przy użyciu wiązki lasera, a także stymulacji włókien kolagenowych, które namnażając się wzmacniają i usztywniają wnętrze pochwy. Sam zabieg jest małoinwazyjny,a więc nie wymaga ani znieczulenia, ani hospitalizacji.

Be Sociable, Share!