Jak wybrać podkłady na łóżko dla osób starszych?

Jak wybrać podkłady na łóżko dla osób starszych
Jp Valery z Unsplash

Opieka nad osobami starszymi, nie jest prostym zadaniem. Szczególnie, gdy dotyczy osób leżących. Jeśli senior ma problemy z poruszaniem się lub nie kontroluje własnych potrzeb, wymaga pomocy nawet z najprostszymi czynnościami. Ważne, aby w tej trudnej sytuacji, zapewnić osobom starszym jak największy komfort. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie im pomoc. Odpowiednie przygotowanie łóżka ułatwia zadanie opiekunom. Sprawia także, że senior czuje się dużo lepiej. Spanie w brudnej pościeli jest niedopuszczalne w przypadku nawet zdrowych osób. Gdy sprawa dotyczy chorych lub starszych poczucie zakłopotania jest jeszcze większe. 

Podkłady na łóżko dla osób starszych

Zachowanie porządku w miejscu spoczynku to często spore wyzwanie. Pomóc w tym mogą podkłady na łóżko, wyglądem przypominające normalne prześcieradła. Dzięki nim nie zachodzi konieczność codziennego prania materaca. Czynność ta nie należy do przyjemnych. W domowych warunkach często sprawia również problem. Dlatego zdecydowanie lepszym wyjściem jest stosowanie podkładów. Podobne wykorzystuje się w przypadku noworodków. Te przeznaczone dla dzieci są jednak całkowicie innych wymiarów. Często też przystosowane są również do mniejszego obciążenia. Na łóżku osoby dorosłej mógłby się zwyczajnie drzeć. Czym cechują się dobre podkłady na łóżko dla osób starszych?

Nieprzemakalne podkłady na łóżko

Podkłady na łóżko powinny być przede wszystkim nieprzemakalne. Jest to najistotniejsza kwestia i kryterium wyboru dobrych podkładów dla osób starszych. Chłonne podkłady zapewniają komfort użytkowania. Wiele osób starszych ma kłopot z nietrzymaniem moczu. Kiedy dochodzi do załatwienia potrzeb fizjologicznych w łóżku, czują się zakłopotani. Z czasem mogą stracić również szacunek do samych siebie. Ważne jest więc, aby wspomóc ich w tych trudnych chwilach. Nieprzemakalne podkłady na łóżko pozwolą na spokojny sen i zapewnią osobom starszym psychiczny spokój. Ułatwią także sprzątnie opiekunom.

Podkłady na łóżko wielokrotnego użytku

Podkłady na łóżko dla osób starszych są często sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Niestety, ale koszt zakupu wszystkich niezbędnych leków i innych przedmiotów medycznych przewyższa często dochód seniora. Warto więc zaopatrzyć się w podkłady na łóżko wielokrotnego użytku. Jest to jednorazowa inwestycja, która w szybkim tempie się zwróci. Specjalistyczne czyszczenie materaca, to również spory koszt. By ograniczyć wydatki i ilość odpadów związanych z wyrzucaniem zniszczonej pościeli, lepiej zaopatrzyć się w dobrym sklepie, w podkłady najwyższej jakości. 

Podkłady na łózko w odpowiednim rozmiarze

Rozmiar podkładów na łóżko dla osób starszych powinien być dobrany pod indywidualne potrzeby.  Wybór jest naprawdę szeroki. Istnieją bowiem modele na cały materac, jak również tylko na wybraną partię łóżka. Dobór odpowiedniego podkładu powinien wynikać z obserwacji i być dostosowany do potrzeb seniora. Ważna kwestią jest tutaj ruchliwość seniora. Jeżeli jest on osobą całkowicie leżącą, prawdopodobnie miejsce spoczynku będzie wymagało całkowitej ochrony.

Z odpowiednimi atestami i przebadane dermatologicznie

Podkłady na łóżko dla osób starszych powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła. Te niewiadomego pochodzenia, prawdopodobnie nigdy nie miały wykonanych odpowiednich badań. Może to prowadzić do występowania wielu groźnych chorób skóry. Dlatego tak ważne jest, by wybierając produkty higieniczne zawsze sprawdzać, czy mają one odpowiednie atesty i są polecane przez specjalistów.

PODZIEL SIĘ: