Menopauza – czym jest i jak sobie z nią radzić?

menopauza
Edward Cisneros z Unsplash

Wraz z wiekiem ciało kobiety ulega znacznym wewnętrznym zmianom, które mają wpływ zarówno na nasz wygląd, jak i samopoczucie. Dzieje się tak ze względu na zmiany natury chemicznej, jakie zaczynają pojawiać się w naszym organizmie i jakie determinują pojawienie się różnych mniej i bardziej uciążliwych objawów. Czym dokładnie jest ten stan, zwany menopauzą lub klimakterium? Jakie są jego wczesne, a jakie zaawansowane objawy?

 1. Czym jest menopauza (klimakterium)?
 2. Pierwsze symptomy menopauzy (klimakterium)
 3. Typowe objawy menopauzy (klimakterium)
 4. Jak postępować w czasie menopauzy?

Czym jest menopauza (klimakterium)?

Menopauza to okres, w którym kobieta przestaje być płodna. Zwykle ma on miejsce, gdy jesteśmy w okolicach 50 roku życia. Jeżeli klimakterium pojawi się wcześniej, w wieku 40-45 lat, wtedy mówimy o wczesnej menopauzie. Sam ten proces może zacząć się subtelnie, dając objawy trochę wcześniej, a także utrzymując je już po okresie przekwitania. Menopauza dotyczy wszystkich kobiet, chociaż dla każdej jej objawy mogą mieć różne nasilenie i uciążliwość. Przeczytaj więcej o menopauzie na stronie: https://diag.pl/pacjent/menopauza-kobieta-swiadomie-dojrzala/.

Pierwsze symptomy menopauzy (klimakterium)

Menopauza jest poprzedzona kilkuletnim okresem, w ramach którego dochodzi do zaniku produkcji komórek jajowych. Pierwsze sygnały, że nasz organizm zaczyna wchodzić w stan premenopauzalny to przede wszystkim zaburzenia miesiączkowania. Staje się ono bardziej nieregularne, raz pojawia się z opóźnieniem, a raz zbyt szybko. Zmiany te dotyczą również obfitości krwawienia – może być ono mniejsze lub większe niż zazwyczaj, a czasem także obie te sytuacje będą się pojawiać po sobie. Okresowi premenopauzalnemu często towarzyszy także zwiększenie się masy ciała, chociaż niczego nie zmienialiśmy w naszej diecie. U niektórych pań wczesnym objawem klimakterium jest również nadmierne pocenie się oraz – często spowodowane właśnie tym stanem – wystąpienie zmian na skórze, najczęściej po postacią zaczerwienienia, rumienia.

Typowe objawy menopauzy (klimakterium)

Innymi bardzo popularnymi objawami wskazującymi na to, że wkraczamy bądź już jesteśmy w stanie menopauzy są:

 • nagłe uderzenia gorąca;
 • intensywne, nie związane z wysiłkiem fizycznym pocenie się – także w nocy;
 • zaburzenia snu, przy czym częściej jest to bezsenność, niż nadmierna senność;
 • gwałtowne zmiany nastroju, rozdrażnienie bez powodu;
 • poczucie zmęczenia bez pozornej przyczyny;
 • pojawienie się osteoporozy;
 • zmiany na skórze;
 • spadek libido, świąd i atrofia pochwy;
 • wzrost cholesterolu LDL;
 • oddawanie moczu częściej niż zwykle, a także nietrzymanie moczu;
 • wypadanie i osłabienie włosów.

Wszystkie powyższe zmiany mają swoje źródło w spadku poziomu kobiecych hormonów – estrogenu i progesteronu. Nie muszą występować w żadnej określonej kolejności, ani wszystkie na raz – nasze organizmy są różne i każda kobieta przechodzi menopauzę na swój specyficzny sposób.

Jak postępować w czasie menopauzy?

Menopauza jest niewątpliwie ciężkim okresem dla każdej kobiety, ponieważ zachodzące w naszym ciele zmiany są dość gwałtowne i trudne do przewidzenia – nie musimy w końcu mieć wszystkich objawów, ani nie muszą one zachodzić w łagodny sposób. Bardzo ważnym jest więc, aby o siebie dbać, przede wszystkim pamiętając o regularnych badaniach – w tym szczególnie krwi i cholesterolu LDL. Możemy również poprosić lekarza o pomoc w wybraniu leków, suplementów lub zmian w stylu życia, aby ułatwić sobie przejście przez okres klimakterium.

PODZIEL SIĘ: