Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne? Czy bólu można uniknąć?

Leczenie kanałowe - kiedy jest konieczne? Czy bólu można uniknąć?

Leczenie kanałowe w przypadku nieodwracalnie zniszczonej miazgi jest po prostu nieuniknione. Wiele osób stara się go jednak unikać ze względu na ryzyko bólu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że współczesna stomatologia umożliwia zminimalizowanie tego bólu właściwie do zera. 

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Czy leczenie kanałowe musi boleć?

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Leczenia kanałowego można uniknąć w jeden prosty sposób: przychodząc na regularne wizyty do stomatologa – mówią specjaliści ze Smile Institute. Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy uszkodzenia miazgi są tak zaawansowane, że nie sposób zastosować żadnej innej metody. Regularne wizyty u stomatologa pozwalają na bieżąco kontrolować ewentualne problemy, eliminować uszkodzenia już na początkowym etapie, a tym samym chronić się przed ryzykiem leczenia kanałowego. To ostatnie wdraża się, kiedy konieczne jest usunięcie z zęba chorobowo uszkodzonych tkanek, a następnie odpowiednie zabezpieczenie powstałej po tym zabiegu przestrzeni. O konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego najczęściej informuje dotkliwy ból zęba, który jest tak naprawdę bólem wywołanym przez uszkodzoną miazgę. Z medycznego punktu widzenia wskazaniem do leczenia kanałowego jest:

  • martwica miazgi,
  • próchnica wtórna,
  • złamanie korony skutkujące odsłonięciem miazgi,
  • mikrourazy,
  • stan zapalny lub martwica miazgi pojawiające się w wyniku działania czynników termicznych, radioaktywnych, świetlnych.
  • nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe,
  • zmiany okołowierzchołkowe.

Czy leczenie kanałowe musi boleć?

Wielu osobom leczenie kanałowe kojarzy się z bardzo bolesnym zabiegiem, zarówno samo wwiercanie się w dziurę, jak i „zatruwanie zęba” wywołują najgorsze wspomnienia. Wynika to przede wszystkim z tego, że jeszcze do niedawna stomatolodzy nie mieli tak dokładnych narzędzi, które pozwalałyby precyzyjnie określić długość korzenia, a znieczulenie stosowano rzadko. Dzisiaj jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zarówno wiedza, jaką dysponuje stomatolog Chełm, jak i sprzęt, który posiada, gwarantują nie tylko powodzenie leczenia, ale i właściwie jego bezbolesność. Przede wszystkim dzisiaj standardem jest oprócz wywiadu szczegółowa diagnostyka radiologiczna, która pozwala precyzyjnie rozpoznać problem i zaplanować leczenie. Znieczulenie to właściwie podstawa przy takim leczeniu. W połączeniu z wiertłami doskonałej jakości daje to szybki i mało bolesny zabieg. Ogromnym usprawnieniem dla zabiegu jest także zastosowania leczenia pod mikroskopem, co sprawia, że lekarz ma możliwość wyjątkowo dokładnie opracować leczony ząb i do oczyścić, a także odnaleźć ewentualne dodatkowe kanały, które normalnie nie są widoczne. To wszystko zwiększa powodzenie zabiegu, a jednocześnie sprawia, że pacjent nie musi cierpień podczas wizyty.

PODZIEL SIĘ: