Odczuwanie bólu podczas stosunku

Udane życie seksualne, to jeden z istotnych elementów każdego związku. Często niestety zdarza się, że zostaje ono zaburzone – w czasie stosunku zaczyna pojawiać się dyskomfort. Jak sobie z nim radzić? Najważniejsze, to znaleźć źródło.

Dyskomfort

Nieprzyjemne odczucia pojawiające się w sypialni mogą mieć wiele źródeł. Problemy ze współżyciem mogą wynikać z choroby dotykającej układ rozrodczy, zaburzeń hormonalnych lub też psychiki. W niektórych przypadkach wyleczenie jest banalnie proste, w innych konieczna jest długotrwała terapia. Najważniejsze jednak jest znalezienie źródła. Gdy uda nam się już tego dokonać, wtedy będziemy mogli podjąć skuteczne leczenie.

Dyspareunia – ból podczas stosunku

Gdy w czasie stosunku seksualnego kobiecie, lub mężczyźnie (chociaż nieco rzadziej) towarzyszy ból narządów rozrodczych, może to świadczyć o dyspareunii. Jest to rodzaj zaburzenia seksualnego, które obejmuje wiele różnych dolegliwości wywołujących ból w czasie stosunku, a także po jego odbyciu.

U kobiet wyróżniamy dyspareunię powierzchniową, która charakteryzuje się tym, że ból pojawia się w trakcie wprowadzania członka do pochwy, a więc oznacza to, że zmiany chorobowe dotyczą sromu lub pochwy. Natomiast jeżeli ból pojawia się podczas penetracji, oznacza to dyspareunię głęboką – w tym wypadku problemu należy szukać w okolicy miednicy mniejszej. Do najczęstszych przyczyn występowania tego zaburzenia należą: infekcje w obrębie pochwy, zakażenia bateryjne, stany zapalne oraz zmiany organiczne.

Labial hypertrophy

Nie należącym do rzadkości źródłem bólu podczas stosunku mogą być nieprawidłowości związane z wargami sromowymi. Czasami zdarza się, że u kobiet następuje przerost, asymetria lub też zanik warg sromowych. Niestety deformacje poza problemami natury estetycznej często są źródłem bólu i bardzo dotkliwego dyskomfortu. Przerost warg sromowych (Labial hypertrophy) powoduje m.in. ból podczas oddawania moczu, aktywności seksualnej oraz fizycznej (np. jazdy na rozwerze czy konno). Dodatkowo przypadłość ta bardzo negatywnie wpływa na samoocenę i ogólnie samopoczucie kobiet nią dotkniętych.

Inne źródła dyskomfortu

Częstym źródłem bólu podczas stosunku jest suchość pochwy, która staje się szczególnie dotkliwa w okresie menopauzy. Innymi nie mniej powszechnymi źródłami bólu podczas seksu są ranki w pochwie, nadżerki lub nawet torbiele na jajnikach.

Warto również wspomnieć o sferze psychicznej, gdyż jest ona niezwykle ważna. Dyskomfort może również wynikać z problemów na tle emocjonalnym. Na jakość życie seksualnego ogromny wpływ mogą mieć problemy w domu, w pracy lub inne problemy osobiste. Jeżeli nie możemy poradzić sobie z nimi sami, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Leczenie

Jak poradzić sobie z bólem odczuwanym podczas stosunku? Trzeba bez zwlekania zgłosić się do lekarza. Tylko w ten sposób możemy uzyskać pewną diagnozę, a także wszelkie niezbędne porady dotyczące leczenia. Diagnoza samego siebie może okazać się zupełnie nietrafiona i zamiast nam pomóc, może zaszkodzić.

Metod leczenia jest wiele – od nawilżających preparatów, operacji chirurgicznych po wszelakie zabiegi ginekologii estetycznej. Do najskuteczniejszych metod radzenia sobie z wymienionymi tutaj problemami należą: zastrzyki z kwasem hialuronowych, labioplastyka lub użycie specjalnego lasera. Warto dowiedzieć się więcej o poszczególnych metodach i wspomnieć o nich swojemu lekarzowi. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziecie Państwo w innych artykułach na tej stronie.

PODZIEL SIĘ: