Wywiad z dr Krzysztofem Mirackim

Porozmawiamy dziś z dr Krzysztofem Mirackim o ginekologii estetycznej. Czym zajmuje się ta dziedzina? Komu się zaleca te zabiegi?
Medycyna estetyczna kojarzy się zazwyczaj z zabiegami upiększającymi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że są to również zabiegi lecznicze, służące naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Dzięki nim podnosimy komfort życia i pozbywamy się uciążliwych problemów, które często są lekceważone w gabinetach lekarskich.
Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej polecane są̨ kobietom, które nie do końca akceptują̨ wygląd swoich stref intymnych lub cierpią̨ na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Problem ten może wynikać́ z fizjologicznych zmian poporodowych w obrębie dróg rodnych lub być́ wynikiem procesu menopauzy, w którym dochodzi do zmian zanikowych tkanek może też występować w przebiegu schorzeń neurologicznych co wymaga dalszej diagnostyki. Wiele kobiet po porodzie skarży się też na spadek satysfakcji z życia intymnego. Często wynika to z uczucia „luzności”, lub suchoci pochwy. Przyczyn jest wiele, skutek jeden: dyskomfort. Laserowe zabiegi ginekologii estetycznej pomagają̨ pozbyć́ się̨ dyskomfortu u osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu i problemami spadku satysfakcji ze współżycia, dodają̨ pewności siebie i poprawiają̨ samoocenę̨ kobiety.

Doktorze, skąd pomysł wprowadzenia do kliniki BeautymeD zabiegów ginekologii estetycznej?
BeautymeD zawsze proponował swoim pacjentkom najnowocześniejsze metody leczenia z wykorzystaniem sprzętu najwyższej jakości. Coraz więcej kobiet chce walczyć z problemami wysiłkowego nietrzymania moczu oraz luźnością pochwy metodami bezinwazyjnymi. Robimy krok w stronę tych pacjentek, chcemy pomóc im w krępującym ich problemie, redukując powikłania do minimum stosując metody nieinwazyjne.

Na czym polega problem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz luźności pochwy?
Najczęstszym objawem wysiłkowego nietrzymania moczu jest niemożność utrzymania moczu podczas zwykłych czynności takich jak np. kichniecie czy kaszel. Problem wynika z osłabienia mięśni dna miednicy wywołanym porodami lub rozciągnięciem górnej ściany pochwy, czego efektem jest zmiana kąta nachylenia cewki moczowej. Natomiast jeśli chodzi o luźność pochwy problem dotyczy utraty optymalnej struktury ścian pochwy oraz otaczających ją tkanek na skutek porodów oraz naturalnych procesów starzenia. Efektem jest dyskomfort związany z niezadowalającym życiem seksualnym – mniejszymi doznaniami lub ich brakiem w trakcie stosunku

W jaki sposób można wyleczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?
W początkowym stadium wysiłkowego nietrzymania moczu, kiedy pacjentki nie są w stanie utrzymać moczu podczas kichania czy kaszlu zalecana jest metoda laserowa, gdyż umożliwia bezinwazyjną redukcję problemu, lub całkowite wyleczenie. W zaawansowanym stadium pozostaje metoda inwazyjna – operacyjna.

Czy metoda laserowa leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest bolesna?
Zabieg jest bezpieczny i krótki a metoda całkowicie bezbolesna, wręcz nieodczuwalna bez okresu wyłączenia z codziennych aktywności.

Na czym polega metoda laserowego leczenia nietrzymania moczu?
Do zabiegu wykorzystuje się laser Erbowo-Yagowy firmy Fotona, lidera wśród producentów laserów medycznych, który stymuluje tkanki do procesów naprawczych i namnażania włókien kolagenowych powodując regenerację śluzówki i poprawę napięcia ścian pochwy. Pacjentka po około 6 tygodniach może zauważyć znaczną różnice w kontroli utrzymania moczu.

Ile zabiegów trzeba wykonać aby uzyskać zadowalający efekt?
Zazwyczaj wystarcza jeden zabieg , ale w razie potrzeby można go powtórzyć.

Jakie są zalecenia przed zabiegiem?
Każda pacjentka powinna poddać się wcześniejszemu badaniu ginekologicznemu w celu kwalifikacji do zabiegu oraz wykonać aktualne badanie cytologiczne. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu są infekcje dróg moczowych i rodnych.

Jak długa jest rekonwalescencja po zabiegu?
Powrót do normalnej aktywności jest możliwy od razu po zabiegu, zaleca się wstrzemięźliwość seksualną do 4 tygodni po terapii.

Ile czasu utrzymuje się efekt?
U młodych kobiet efekt utrzymuje się latami, lub do kolejnego porodu. Dla wydłużenia efektu zalecane są regularne ćwiczenia mięśni Kegla. U kobiet w okresie menopauzy powinno stosować się terapię hormonalną.

Rozumiem, że luźność pochwy również leczy się laserem? Czy jest to ten sam laser który używamy do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu?
Tak, w celu poprawy napięcia pochwy stosowany jest również laser Er:Yag, lecz podczas zabiegu używamy innej głowicy, która naświetla cały kanał pochwy a nie tylko jej górną ścianę.

W jaki sposób laser wpływa na elastyczność narządów płciowych?
Laserowy zabieg obkurczania pochwy powoduje regeneracje i namnażanie włókien kolagenowych a co za ty idzie zwiększenie napięcia tkanek. Błona śluzowa pochwy staje się bardziej elastyczna i napięta a jej funkcje poprawiają się.

W Doktora klinice BeautymeD są jeszcze inne zabiegi ginekologii estetycznej. Jakie?
Zajmujemy się wypełnianiem, rewitalizacją miejsc intymnych. Zabiegi te są skierowane dla kobiet, które mają problem z elastycznością i suchością okolic intymnych. Z myślą o pacjentkach borykających się z tymi problemami został stworzony preparat na bazie kwasu hialuronowego, który ma właściwości nawilżające i lekko wypełniające. Kwasem hialuronowym wypełniamy również punkt G aby go powiększyć, uwydatnić i ujędrnić, dzięki czemu zwiększają się doznania intymne. Innym często wykonywanym zabiegiem ginekologii estetycznej jest lipoliza iniekcyjna wzgórka łonowego. Jest to zabieg likwidowania nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą wstrzyknięcia odpowiednich substancji. Stosuje się go aby zredukować nadmierną ilość tkanki tłuszczowej na wzgórku łonowym, np. po przebytych cięciach cesarskich, a także innych operacjach z blizną nad spojeniem łonowym.

abcdef

Czy zabiegi ginekologii estetycznej są bezpieczne?
Wszystkie wyżej wymienione zabiegi są bezpiecznymi metodami z użyciem tylko certyfikowanych i zarejestrowanych w Unii Europejskiej produktów i urządzeń medycznych dających gwarancje usunięcia kobiecych kompleksów oraz problemów narządów intymnych. Wystarczy przyjść na konsultacje ginekologiczną podczas, której lekarz określi jaka jest skala problemu i dobierze odpowiedni zabieg.

Dr Krzysztof Miracki – profil eksperta w portalu Zadbaj O Siebie.pl

PODZIEL SIĘ: