Częste infekcje

Pomimo swych specyficznych barier ochronnych często zdarza się, że w miejscach intymnych kobiet dochodzi do zakażeń i infekcji – lekarze twierdzą, że ponad 70% kobiet spotkało się z tym problemem. Jak sobie z nim radzić?

Powody infekcji?

Miejsca intymne dzięki swojej specyficznej budowie posiadają naturalną barierę chroniącą przed zakażeniami i infekcjami. Głównym źródłem ochrony jest kwaśny odczyn pochwy, który neutralizuje wszelkie zagrożenia. Niestety dość często zdarza się, że zostaje on naruszony i nie funkcjonuje już w pełni tak dobrze, jak powinien. Zazwyczaj spowodowane jest to niewłaściwym doborem preparatów myjących. Częstym problemem związanym ze sferą intymną kobiet i wpływającym na występowanie infekcji jest suchość pochwy i podrażnienia śluzówki. Innymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu infekcji są: niskie stężenie estrogenów, bakteria Escherichia coli, nietrzymanie moczu, przepuklina pęcherzowa lub zaleganie moczu w pęcherzu itp.

Objawy infekcji

Najczęściej infekcji układu moczowego towarzyszy pieczenie, ból w trakcie oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherze, częste oddawanie moczu oraz bóle w podbrzuszu. Ponadto osoba cierpiąca na taką infekcję odczuwa zmęczenie i złe samopoczucie. U wielu kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy, zdarza się, że infekcje mogą powtarzać się nawet co kilka miesięcy.

Profilaktyka

Aby nie dochodziło do infekcji układu moczowo-płciowego niezwykle ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze bardzo istotne jest dbanie o odpowiedni odczyn pochwy – musi być kwaśny. Wiele kobiet często popełnia błąd i używa zwyczajnego mydła do higieny intymnej, niestety wpływa ono niekorzystanie na barierę ochronną układu moczowego neutralizując jej odczyn. Aby unikać tego problemu warto używać płynów intymnych, które nie tylko łagodzą stany zapalne, ale i regulują działanie błony śluzowej. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie tych, które zawierają kwas mlekowy i odpowiednie pH (3,5).

Stosowanie różnego rodzaju płynów i preparatów to nie wszystko. Warto pamiętać również o wykształceniu nawyków, które pozwolą utrzymać odpowiedni poziom higieny miejsc intymnych. Po pierwsze przynajmniej raz dziennie powinno się podmywać ciepłą wodą, po drugie zawsze należy wycierać się od przodu do tyłu – wskazane jest również by używać osobnego ręcznika do miejsc intymnych i osobnego do reszty ciała. Dzięki takiemu zabiegowi unikniemy przenoszenia bakterii. Wskazane jest również korzystanie z wkładek higienicznych, zwłaszcza w okresie menopauzy. Jeśli jednak pojawi się problem z nietrzymaniem moczu, należy natychmiast zamienić zwykłe wkładki higieniczne na te o zwiększonej wchłanialności. Wskazane jest by jak najszybciej wyleczyć NTM np. poprzez zabieg z użyciem lasera lub ćwiczenia mięśni Kegla – przyczyni się to w ogromnym stopniu do poprawy higieny układu moczowego.

Leczenie infekcji układu moczowego

W leczeniu takich infekcji najczęściej stosuje się antybiotyki, ponieważ terapia z ich użyciem przynosi najlepsze rezultaty. Jeżeli infekcje co jakiś czas powracają, należy co jakiś czas zmieniać antybiotyk, który się stosuje.
W przypadku dbałości o higienę intymną niezwykle ważne jest, aby rozwiązać problem z NTM – oczywiście jeżeli takowy występuje. Prawdopodobnie najszybszym i najlepszym sposobem na wyleczenie tej przypadłości jest poddanie się zabiegowi z użyciem lasera. Podczas takiego zabiegu światło lasera zostaje skierowane na ścianę pochwy, której tkanki pod jego wpływem zaczynają się obkurczać. Zabieg jest niezwykle prosty, przeprowadza się go bez znieczulenia, trwa zaledwie pół godziny. Zamiast tej metody można również stosować ćwiczenia na mięśnie Kegla – w niektórych przypadkach jest to metoda w zupełności wystarczająca. Jeżeli rozwiążemy ten problem to wysoce prawdopodobne jest, że częste infekcje skończą się raz na zawsze.

PODZIEL SIĘ: