Nietrzymanie moczu (NTM)

Nietrzymanie moczu (NTM)

Nietrzymanie moczu, powszechnie zwane NTM to niestety bardzo powszechna dolegliwość, która dotyka wielu kobiet. Jest przyczyną nieustannego dyskomfortu, obniżonego samopoczucia i niekorzystnych zmian w stylu życia. Na szczęście powstało wiele metod, które pomagają w radzeniu sobie z tą dolegliwością, warto się z nimi zapoznać.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, inaczej zwane NTM, to niekontrolowane wydzielanie moczu w ilości wysokiej lub umiarkowanej. Przypadłość ta powoduje nie tylko problemy zdrowotne, ale i społeczne – prowadzi do wycofania, obawy przed wychodzeniem z domu i kontaktami międzyludzkimi.
Warto również wspomnieć, że istnieją różne odmiany NTM, do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (z niekontrolowanym wydalanie moczu podczas kichania, kaszlu, śmiechu lub wysiłku
  • NTM z naglącym parciem (z uczuciem parcia wywołanym nawet niewielką ilością moczu w pęcherzu, spowodowana nadreaktywnością tego pęcherza)
  • NTM mieszane – łączące te dwie postacie; NTM z przepełnienia (spowodowane zawężeniem cewki moczowej, np. w wyniku przerostu prostaty).

Najczęściej z nietrzymaniem moczu zmierzyć muszą się osoby starsze, kobiety po 45 roku życia, przechodzące menopauzę lub po porodzie. Oprócz różnych form, nietrzymanie moczu występuje w różnym nasileniu, dlatego też zaleca się, aby przed podjęciem terapii poddać się dokładnym badaniom, po to by móc podjąć jak najefektywniejsze leczenie – zaleca się m.in. badanie ogólne, posiew moczu, badanie krwi, USG oraz badania radiologiczne i urodynamiczne.

Przyczyny NTM

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać pośrednio lub bezpośrednio na występowanie nietrzymania moczu. Pierwszą i najbardziej powszechną przyczyną NTM jest osłabienie mięśni dna miednicy, co skutkuje tym, że nie zaciskają się one prawidłowo wokół cewki moczowej, a to z kolei prowadzi do wycieku moczu z pęcherza, gdy wzrasta w nim ciśnienie. Na nieszczęście przyczyn takiego wzrostu ciśnienia nie brakuje – może to być np. wysiłek fizyczny, kaszel, kichanie, śmiech, a nawet zmiana pozycji. Mięśnie dna miednicy mogą zostać osłabione np. w wyniku ciąży, porodu, menopauzy cz też otyłości.

Innym bardzo powszechnym czynnikiem jaki wpływa na występowanie NTM jest przyjmowanie leków. W tym wypadku głównie chodzi o leki uspokajające lub moczopędne. Zarówno te pierwsze, jak i te drugie działają w podobny sposób – powodują, że mięśnie cewki moczowej rozluźniają się przez co dochodzi właśnie do inkontynencji. Spora grupa leków (np. leki psychotropowe, leki przeciwdepresyjne) powoduje zatrzymanie moczu w organizmie, a potem jego stopniowe wyciekanie.

Warto również pamiętać o tym, jak ogromną rolę na poprawne funkcjonowanie pęcherza i narządów z nim związanych ma odpowiednia higiena intymna. Brak dbałości o tą sferę życia może doprowadzić do powstawania infekcji, a te z kolei do NTM. Ważna jest również bielizna – zarówno jej rodzaj, jak i jakość.

Be Sociable, Share!