Domowe sposoby na wągry i wypryski

Domowe sposoby na wągry i wypryski
Towfiqu barbhuiya z Unsplash

Wągry, czyli zaskórniki otwarte to niedoskonałości skóry występujące najczęściej w strefie T – czoła, nos, broda. Mogą występować również na dekolcie, plecach czy policzkach. Często wynikają z błędów w pielęgnacji. Dlaczego nie powinno się ich wyciskać? Jakie są domowe sposoby na wągry i zaskórniki?

 

Wągry – co to jest?

Wągry to potoczna nazwa na zaskórniki otwarte. Są to zmiany skórne o kolorze czarnym lub ciemnobrązowym, powstałe w wyniku zablokowania ujścia mieszków włosowych przez nadmiar sebum oraz zrogowaciałe komórki naskórka. Zlokalizowane są w miejscach o największym zagęszczeniu gruczołów łojowych: czoło, nos, broda, na mostku oraz między łopatkami. Najwięcej osób ma problem z zaskórnikami na twarzy. Mogą one występować bez względu na rodzaj skóry, jednak obserwuje się je najczęściej u osób z cerą tłustą lub mieszaną. Można je podzielić na zaskórniki otwarte oraz zamknięte. Te otwarte, o ciemnym zabarwieniu, potocznie nazywane są wągrami. Zaskórniki zamknięte przypominają wyglądem kaszkę pod powierzchnią skóry. Tworzą się w wyniku zamknięcia gruczołu łojowego i nawarstwieniu martwego naskórka. Chcesz wiedzieć więcej jak walczyć z wypryskami na twarzy? Tego dowiesz się z artykułu: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/wypryski-na-twarzy-jak-walczyc-z-wypryskami-na-twarzy,1605006593.html .

Wągry – przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania wągrów może być wiele. Najczęściej jest to niewłaściwa pielęgnacja skóry oraz zmiany hormonalne. Na liście znajdują się także błędy żywieniowe, skłonności genetyczne, wpływ zanieczyszczenia środowiska oraz nadprodukcja łoju. Do błędów w pielęgnacji zaliczamy:

1.       Niedokładne oczyszczanie skóry. Wieczorne oczyszczanie twarzy jest kluczowe dla zachowania zdrowej, gładkiej skóry. W przypadku niedokładnego usunięcia pozostałości makijażu, sebum i zanieczyszczeń z otoczenia, dochodzi do zatkania porów i w następstwie – tworzenia zaskórników. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie w 1 kroku produktów na bazie olejów, a następnie klasycznego żelu oczyszczającego. Pozostałości makijażu dodatkowo można usunąć przy użyciu płynów micelarnych. W celu przywrócenia właściwego pH skóry, warto zastosować dobrej jakości tonik. Tak przygotowana skóra jest gotowa do nakładania produktów pielęgnacyjnych – serum, esencji, kremu.

2.       Brak peelingów. Regularne złuszczanie martwego naskórka jest niezbędnym elementem, by zapobiegać akumulacji komórek naskórna i nadmiaru sebum na skórze. Najlepiej sprawdzą się do tego celu peelingi kwasowe lub enzymatyczne. Ich stosowanie zaleca się przynajmniej raz w tygodniu. Nie poleca się stosowania peelingów gruboziarnistych do skóry twarzy.

3.       Zbyt duża ilość składników wysuszających w pielęgnacji. Nadmierne wysuszenie skóry przez związki takie jak kwas salicylowy czy alkohol tylko pozornie pomaga pozbyć się wyprysków. Poprzez naruszenie bariery lipidowej skóry, przyczynia się do powstawania nowych stanów zapalnych.

4.       Kosmetyki z komodogenami. Kosmetyki, które pozostają na skórze przez długi czas, takie jak kremy do twarzy, nie powinny w swoim składzie zawierać składników komodogennych, czyli zatykających pory. Zalicza się do nich między innymi:

·         Parafinę

·         Olej z kiełków pszenicy

·         Olej kokosowy

·         Silikony

·         Masło kakaowe

·         Ekstrakt z alg

·         Stearynian glicerolu

·         Lanolina

Lista tych składników jest bardzo długa, dlatego przed zakupem warto przestudiować skład wybieranego kremu

 

Domowe sposoby na wągry i wypryski

Aby pozbyć się zaskórników w domowych warunkach, podstawową rolę odgrywa pielęgnacja i dieta:

·         Podwójne oczyszczanie skóry – produktem olejowym oraz żelem na bazie wodnej

·         Dokładne usuwanie pozostałości makijażu

·         Regularne stosowanie peelingów enzymatycznych 1-2 razy w tygodniu

·         Zimą można stosować serum złuszczające na bazie kwasów AHA i PHA, jeśli nie ma przeciwwskazań

·         Unikanie przesuszenia skóry i jej nadmiernego podrażnienia

·         Nie dotykanie skóry twarzy dłońmi w trakcie dnia (drapanie, podpieranie brody)

·         Używanie kosmetyków bez składników komodogennych

·         Ograniczenie cukru, mleka i ostrych przypraw w diecie

·         Zadbanie o odpowiednią podaż w diecie witaminy A, E oraz cynku

·         Ograniczenie ilości przetworzonych produktów w diecie

·         Wprowadzenie do jadłospisu świeżych warzyw i owoców, które są świetnym źródłem witamin i antyoksydantów

PODZIEL SIĘ: