Jak zadbać o włosy rozjaśniane? Specjalna pielęgnacja dla blondynek

Jak zadbać o włosy rozjaśniane
Fotografia dostarczona przez partnera

Piękny blond jest marzeniem wielu kobiet. Dzięki obecnie używanym środkom fryzjerskim nawet osoby, które z natury mają bardzo ciemne włosy, mogą cieszyć się platynowym blondem. Niestety jednak często trzeba za to zapłacić wysoką cenę. I wcale nie chodzi o koszt usługi fryzjerskiej, a o stan włosów po rozjaśnianiu. Zwłaszcza jeśli robimy to w domowych warunkach, efekty wcale nie muszą wyjść rewelacyjne. Jak dbać o włosy rozjaśnione, aby były zdrowe i błyszczące?

Pierwsze kroki po rozjaśnianiu

Nawet po najlepiej przeprowadzonym zabiegu rozjaśniania włosy mogą być suche i matowe. Warto wiedzieć, że produkty stosowane do takiego farbowania bardzo silnie oddziałują na włosy. Na szczęście negatywne skutki takiego zabiegu można odwrócić! Pielęgnacja włosów blond nie musi być też trudna lub droga. Jednakże trzeba zacząć ją od razu! Tutaj nie ma czasu na czekanie, „aż włosy same dojdą do siebie”. Niestety to tak nie działa.

Główną zasadą pielęgnacji rozjaśnianych pasm jest delikatność. Zwłaszcza w pierwszych dniach po farbowaniu nie można ich narażać na inne intensywne zabiegi. Dobrze jest myć włosy w letniej wodzie, a do suszenia używać ciepłego lub chłodnego nawiewu. Zarówno gorąca woda czy powietrze, jak i wręcz przeciwnie — zimno sprawią, że włosy będą jeszcze bardziej osłabione. Przed suszeniem włosów ciepłym nawiewem koniecznie trzeba użyć produktu z funkcją termoochrony. Takie można kupić choćby w Avon. A końcówki warto zabezpieczyć serum lub olejkiem do tego przeznaczonym. Także rozczesywać włosy musimy powoli i delikatnie, zaczynając od końcówek.

Jakie kosmetyki warto kupić?

Dobrze jest pamiętać, że włosy rozjaśniane to najczęściej włosy wysokoporowate. Czyli takie, które mają otwarte łuski, a więc będą w dotyku szorstkie. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale opiera się na silnej regeneracji, nawilżeniu i odżywieniu. A w wypadku włosów blond potrzebne będą też specjalne kosmetyki, które pomogą nam zachować jasny i błyszczący odcień włosów.

Podstawą będzie pielęgnacja zgodnie z zasadą PEH. Zatem musimy kupić produkty z proteinami, emolientami i humektantami. Same proteiny odbudują włos i sprawią, że pasma będą odżywione. Z kolei humektantny to nic innego jak składniki nawilżające, które dostarczą włosom odpowiedniej dawki nawilżenia. Zadaniem emolientów jest zamknięcie pielęgnacji i stworzenie warstwy, przez którą nawilżenie nie ucieknie.

Oprócz takiej pielęgnacji potrzebne będą nam też kosmetyki konkretnie do włosów blond. Choćby popularny fioletowy szampon, którego zadaniem jest ochłodzić kolor. Używając go, nasz blond nie będzie żółkł, ale za to zacznie wyglądać świeżo.

OMO, olejowanie i inne domowe zabiegi

Bardzo łatwą metodą pielęgnacji włosów jest OMO. Możemy je zastosować na każdych włosach! Ta metoda polega na nałożeniu odżywki przed myciem, a po nim kolejnej odżywki. W takie mycie możemy też łatwo wpleść kosmetyki pozwalające nam zachować równowagę PEH. W jaki sposób?

Do pierwszego O używamy odżywki lub maski z proteinami albo nawilżającej. Potem myjemy skórę głowy i włosy łagodnym szamponem. Jako drugie O używamy produktu z emolientami i spłukujemy. W ten sposób włosy będą lepiej odżywione, miękkie, błyszczące i przyjemne w dotyku.

A co z olejowaniem? Można kupić olejek czy serum z olejem arganowym na końcówki z Avon jako produkt używany na zakończenie pielęgnacji. Wtedy włosy będą pięknie błyszczeć, ale też staną się zabezpieczone przed uszkodzeniami. Popularne jest też nakładanie oleju na włosy przed myciem. Jeśli chcemy w ten sposób odżywić włosy, możemy wybrać olej lniany, słonecznikowy, a nawet bardziej egzotyczne oleje jak marakuja. Olej nakładamy w małej ilości na włosy, dokładnie je pokrywając. A potem czekamy godzinę i zmywamy go najpierw emulgulując odżywką do włosów, a potem domywając szamponem. Efekty? Przy regularnym stosowaniu włosy będą wygładzone i błyszczące.

PODZIEL SIĘ: