Nietrzymanie moczu (NTM)

Nietrzymanie moczu, powszechnie zwane NTM to niestety bardzo powszechna dolegliwość, która dotyka wielu kobiet. Jest przyczyną nieustannego dyskomfortu, obniżonego samopoczucia i niekorzystnych zmian w stylu życia. Na szczęście powstało wiele metod, które pomagają w radzeniu sobie z tą dolegliwością, warto się z nimi zapoznać.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, inaczej zwane NTM, to niekontrolowane wydzielanie moczu w ilości wysokiej lub umiarkowanej. Przypadłość ta powoduje nie tylko problemy zdrowotne, ale i społeczne – prowadzi do wycofania, obawy przed wychodzeniem z domu i kontaktami międzyludzkimi.
Warto również wspomnieć, że istnieją różne odmiany NTM, do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (z niekontrolowanym wydalanie moczu podczas kichania, kaszlu, śmiechu lub wysiłku
  • NTM z naglącym parciem (z uczuciem parcia wywołanym nawet niewielką ilością moczu w pęcherzu, spowodowana nadreaktywnością tego pęcherza)
  • NTM mieszane – łączące te dwie postacie; NTM z przepełnienia (spowodowane zawężeniem cewki moczowej, np. w wyniku przerostu prostaty).

Najczęściej z nietrzymaniem moczu zmierzyć muszą się osoby starsze, kobiety po 45 roku życia, przechodzące menopauzę lub po porodzie. Oprócz różnych form, nietrzymanie moczu występuje w różnym nasileniu, dlatego też zaleca się, aby przed podjęciem terapii poddać się dokładnym badaniom, po to by móc podjąć jak najefektywniejsze leczenie – zaleca się m.in. badanie ogólne, posiew moczu, badanie krwi, USG oraz badania radiologiczne i urodynamiczne.

Przyczyny NTM

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać pośrednio lub bezpośrednio na występowanie nietrzymania moczu. Pierwszą i najbardziej powszechną przyczyną NTM jest osłabienie mięśni dna miednicy, co skutkuje tym, że nie zaciskają się one prawidłowo wokół cewki moczowej, a to z kolei prowadzi do wycieku moczu z pęcherza, gdy wzrasta w nim ciśnienie. Na nieszczęście przyczyn takiego wzrostu ciśnienia nie brakuje – może to być np. wysiłek fizyczny, kaszel, kichanie, śmiech, a nawet zmiana pozycji. Mięśnie dna miednicy mogą zostać osłabione np. w wyniku ciąży, porodu, menopauzy cz też otyłości.

Innym bardzo powszechnym czynnikiem jaki wpływa na występowanie NTM jest przyjmowanie leków. W tym wypadku głównie chodzi o leki uspokajające lub moczopędne. Zarówno te pierwsze, jak i te drugie działają w podobny sposób – powodują, że mięśnie cewki moczowej rozluźniają się przez co dochodzi właśnie do inkontynencji. Spora grupa leków (np. leki psychotropowe, leki przeciwdepresyjne) powoduje zatrzymanie moczu w organizmie, a potem jego stopniowe wyciekanie.

Warto również pamiętać o tym, jak ogromną rolę na poprawne funkcjonowanie pęcherza i narządów z nim związanych ma odpowiednia higiena intymna. Brak dbałości o tą sferę życia może doprowadzić do powstawania infekcji, a te z kolei do NTM. Ważna jest również bielizna – zarówno jej rodzaj, jak i jakość.

Objawy

Symptomy NTM zależą od rodzaju schorzenia i różnią się między sobą dość znacznie. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu do wycieku dochodzi , gdy w pęcherzu wzrasta ciśnienie. W tym wypadku często zdarza się, że chory nie odczuwa żadnej potrzeby oddania moczu, a o wycieku dowiaduje się już po fakcie.
Kolejnym przypadkiem jest nietrzymanie moczu z nagłym parciem, który charakteryzuje się nie tylko częstą, ale i silną potrzebą oddania moczu, a następnie nieświadomy wypływ. Wypływy najczęściej zdarzają się przy zmianie pozycji lub w trakcie odbywania stosunku seksualnego. Samo parcie jest tak silne, że praktycznie niemożliwe do opanowania.
Innym rodzajem NTM, który dla odmiany najczęściej dotyka mężczyzn, zwłaszcza tych z przerostem gruczołu krokowego, jest nietrzymanie moczu z z powodu przepełniania pęcherza. Objawia się on tym, że mocz okresowo lub też stale wycieka z pęcherza, a parciu towarzyszy ból.

Leczenie NTM

Wyleczenie nietrzymania moczu jest w pełni możliwe. Istnieje na to wiele sposobów od tych prostszych, które można praktykować w domu, po te, które wymagają wizyty w klinice. Najprostszym sposobem który może pomóc nam pozbyć się NTM są ćwiczenia na mięśnie Kegla. Specjalnie opracowane ćwiczenia pozwalają na wzmocnienie mięśni dna miednicy oraz cewki moczowej – co jak wiemy często jest zaniedbywane i prowadzi do nietrzymania moczu.
Kolejnym sposobem jest zmiana stylu życia – zmniejszenia spożywania alkoholu, kofeiny, wzmożenie aktywności fizycznej itp. Oczywiście ten sposób warto traktować jako wsparcie dla innych metod, zdarza się jednak, że sam rozwiązuje problem.
Nieco bardziej skomplikowaną drogą jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, np. podwieszanie szyi pęcherza moczowe lub też operacja pętlowa.
Nie można również zapomnieć o obecnie chyba najbardziej zaawansowanej i skutecznej metodzie radzenia sobie z NTM – o zabiegu przy użyciu lasera. Polega on na obkurczeniu ścian pochwy przy użyciu wiązki lasera, a także stymulacji włókien kolagenowych, które namnażając się wzmacniają i usztywniają wnętrze pochwy. Sam zabieg jest małoinwazyjny,a więc nie wymaga ani znieczulenia, ani hospitalizacji.

PODZIEL SIĘ: