Labioplastyka – ogólna charakterystyka zabiegu intymnego dla kobiet

Nie każda kobieta rodzi się tak idealna, jak Wenus z Milo. Każda jednak może do tego ideału dążyć. Dzięki zabiegowi labioplastyki kobiety zyskują możliwość poprawienia swoich okolic intymnych do pożądanego wyglądu.

Dla kogo najlepszy?

Labioplastyka to zabieg polegający na modelowaniu warg sromowych. Przeznaczony jest dla każdej kobiety, która odczuwa jakikolwiek dyskomfort związany z ich wielkością czy kształtem. Często nie są to przyczyny wyłącznie estetyczne. Zbyt duże wargi sromowe mogą sprawiać ból podczas uprawiania niektórych sportów, np. jazdy na rowerze. W niektórych ubraniach kobieta może czuć się niekomfortowo, zwłaszcza w bikini. Jednak do klinik zgłaszają się też Panie, które podczas porodu miały wykonywane nacięcie krocza, po którym szwy źle się zrosły albo pozostało zniekształcenie. W takich przypadkach labioplastyka to nie tylko zabieg mający na celu poprawę walorów estetycznych, ale również poprawiający zwykłe, codzienne funkcjonowanie kobiety.

Zabieg ten może polegać na dowolnym modelowaniu warg sromowych większych lub mniejszych. Chirurg może je zmniejszyć, ukształtować albo wręcz powiększyć, jeśli takie będzie życzenie pacjentki. Jedynie zabiegi mające na celu zmniejszenie warg sromowych wykonywane są chirurgicznie.

Jak wygląda zabieg chirurgiczny?

Operacja jest krótka, trwa około godziny w znieczuleniu ogólnym. Rekonwalescencja trwa nawet do 8 tygodni ze względu na to, że jest to okolica bardzo delikatna i narażona na ciągłe otarcia i podrażnienia. Chirurdzy używają podczas tego zabiegu specjalnych szwów wchłanialnych. W ciągu następnej doby po operacji można wrócić do domu. Po labioplastyce warg sromowych do pełnej sprawności fizycznej i seksualnej wraca się w ciągu 6-8 tygodni. Bardzo ważna jest higiena po zabiegu i stosowanie się do zaleceń lekarskich. Dzięki temu pacjentka uniknie wydłużonej rekonwalescencji z powodu zakażenia, zaś efekt operacji również będzie o wiele korzystniejszy. Co ważne, labioplastyka jest zabiegiem wykonywanym raz, zaś jej efekty są widoczne od razu i zazwyczaj nie wymagają kolejnych poprawek. Można ten zabieg połączyć również z innymi – np. z plastyką pochwy. Po zabiegu pozostają niewidoczne blizny, które nie będą przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu.

Bez skalpela

Labioplastyka to nie tylko zmniejszanie warg sromowych – do plastyki okolic intymnych zalicza się również ich powiększanie. Dotychczas wargi sromowe ujędrniano tłuszczem własnym pacjentki, przeszczepionym z innego miejsca np. podczas liposukcji. Obecnie jednak znacznie częściej używa się preparatu na bazie kwasu hialuronowego – Macrolane. Ten specjalny żel za pomocą nakłóć wprowadza się w miejsca, które mają ulec modelowaniu. Dzięki temu po zabiegu nie pozostają żadne blizny a czas rekonwalescencji jest skrócony do minimum i wynosi do 4 tygodni. Zabiegi z użyciem żelu Macrolane to rozwiązanie nietrwałe, po około roku powinno się go powtórzyć dla utrzymania efektu. Każdy zabieg z Macrolane powoduje pobudzanie fibroblastów, dzięki którym skóra się naturalnie odnawia. W pół godziny można uzyskać efekt młodych i estetycznych warg sromowych.

W zależności od tego, jakie są potrzeby pacjentki, chirurgia plastyczna oferuje wiele możliwych rozwiązań. Współczesna ginekologia plastyczna to nie tylko zabiegi estetyczne, ale również pomagające kobietom wrócić do pełnej sprawności fizycznej i seksualnej.

PODZIEL SIĘ: